Dobry i tani klimatyzator – przegląd rynku 2023

Dobry i tani klimatyzator

Czy istnieją dobre i tanie klimatyzatory ? Porównamy trzy budżetowe modele znanych producentów klimatyzacji. Każdy z producentów ma ugruntowaną pozycję na rynku i długą historię w branży: Gree - ponad 30 lat, Haier - około 40 lat i Airwell - ponad 70 lat. Zarówno Gree , jak i Haier to chińskie marki, Airwell jest francuski, ale produkcja odbywa się także w Chinach. Warto wybierać produkty od sprawdzonych i długo istniejących producentów. Więksi gracze mają dobrze rozbudowaną sieć sprzedaży i serwisu, co zwiększa prawdopodobieństwo, że nawet po latach dostaniemy części zamienne oraz wsparcie techniczne.

Haier Tayga Plus

Haier Tayga Plus jest modelem, który zastąpił na rynku Haier Tundra Plus - produkowany od wielu lat, mający kilka generacji i bardzo udany oraz wszechstronny klimatyzator. Haier Tayga to najtańszy produkt w ofercie chińskiego giganta występujący w wariantach mocy 2.6 kW, 3.2 kW, 5 kW oraz 7 kW. Jednostka wewnętrzna jest biała, obudowa w połysku i ma minimalistyczny, zaokrąglony kształt.

Oprócz standardowych funkcji takich jak grzanie (do -15 stopni Celcjusza), chłodzenie, osuszanie, urządzenie ma w standardzie moduł WiFi pozwalający na zdalne włączanie/ wyłączanie klimatyzatora. Najmniejsze jednostki 2.6 kW i 3.2 kW mają bardzo dobre parametry głośności: 19/20 dB jednostka wewnętrzna, 49/50 dB jednostka zewnętrzna.

Dodatkowo dzięki uruchomieniu trybu "Quiet" jednostka wewnętrzna osiąga poziom głośności zarezerwowany praktycznie dla klasy premium. Tryb "Turbo Cooling" pozwala na szybkie i skuteczne schłodzenie pomieszczenia. Z dodatkowych funkcji otrzymujemy jeszcze "Self Clean", który jest technologią samooczyszczenia parownika jednostki wewnętrznej. Wilgotne powietrze zamrażane na powierzchni wymiennika usuwa osad w momencie rozmrażania.

klimatyzator klimatyzacja klima split inverter haier tayga plus montaż instalacja do domu mieszkania do firmy wrocław tanio promocja

Airwell HDLA Aura

Także Airwell HDLA Aura jest następcą popularnego i sprawdzonego modelu HKD. Model HDLA otwiera paletę cenową francuskiej marki i jest dostępny w wersji 2.6 kW, 3.5 kW, 5.3 kW oraz 7 kW. Warto zwrócić uwagę, że druga jednostka w typoszeregu jako jedyna z dzisiaj porównywanych ma moc 3.5 kW (Gree i Haier oferują wariant 3.2 kW). Wygląd panelu jest klasyczny, kolor biały, plastik jest błyszczący.

Airwell HDLA Aura chłodzi, grzeje (do -15 stopni Celcjusza), osusza i nie posiada w standardzie modułu WiFi, który dostępny jest jako opcjonalne wyposażenie. Jednostki o mocy 2.6 kW i 3.5 kW cechują się bardzo dobrymi parametrami głośności na poziomie: 21/21 dB jednostka wewnętrzna oraz 51/52 dB jednostka zewnętrzna.

Tryb "Turbo" przyśpiesza ochłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia. Ciekawą funkcją jest "I FEEL", czyli odczyt temperatury z pilota. Aktywacja tego trybu sprawia, że urządzenie precyzyjnie odczytuje temperaturę z danego miejsca w pomieszczeniu. Funkcja "I FEEL" może być przydatna zwłaszcza w długich lub nieregularnych pomieszczeniach.

klimatyzator klimatyzacja klima split inverter Airwell HDLA montaż instalacja do domu mieszkania do firmy wrocław tanio promocja

Gree Pular

Najtańszy model w palecie Gree dostępny jest na rynku od 2021 roku i zastępuje popularną jednostkę Lomo Eco. Gree Pular występuje w wariantach mocy: 2.5 kW, 3.2 kW, 4.6 kW oraz 6.2 kW. Tylko najmniejsza jednostka ma identyczną moc jak konkurencyjne marki. Pozostałe warianty są "okrojone" z mocy w stosunku do Airwell i Haier. Nietypowe warianty mogą być zarówno wadą, jak i zaletą przy doborze do metrażu pomieszczenia. Jednostka wewnętrzna jest koloru białego, obudowa do wyboru matowa lub w połysku, kształt klasyczny.

Gree Pular osusza, chłodzi i grzeje (do -15 stopni Celcjusza) i ma w standardzie moduł WiFi. Jednostki o mocy 2.6 kW i 3.2 kW cechują się dobrymi parametrami głośności jednostki wewnętrznej - 21/24 dB oraz bardzo dobrymi parametrami jednostki zewnętrznej - 50/52 dB. Gree ma zdecydowanie najgłośniejszą jednostkę wewnętrzną w naszym zestawieniu. Pamiętajmy, że wzrost głośności następuje wykładniczo, więc różnica 4 dB jest znacząca.

Jakby w formie rekompensaty za głośność, ilość dodatkowych funkcji w modelu Pular przewyższa rozwiązania konkurencji. Gree Pular jako jedyny w zestawieniu posiada sterowaną za pomocą pilota zarówno żaluzję pionową, jak i poziomą. Zainstalowany w standardzie moduł WiFi pozwala obsługiwać urządzenie spoza domu. Tryb autoosuszania, samooczyszczania i jonizator powietrza usprawniają proces usuwania szkodliwych cząsteczek z powietrza, a tryb "Turbo" przyśpiesza obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Ponadto klimatyzator ma funkcję utrzymania temperatury +8 stopni Celcjusza w trybie grzania, co może być przydatne w czasowo użytkowanych mieszkaniach i domach.

klimatyzator klimatyzacja klima split inverter gree pular montaż instalacja do domu mieszkania do firmy wrocław tanio promocja

Podsumowanie

Każda z jednostek ma swoje mocne i słabe strony, w zależności od naszych indywidualnych preferencji musimy zdecydować, które są dla nas kluczowe. Wszystkie modele są w zbliżonej cenie, zwłaszcza po doposażeniu Airwell HDLA Aura w moduł WiFi. Haier tayga Plus ma zdecydowanie najcichsze jednostki wewnętrzne i zewnętrzne. Airwell HDLA Aura ma najbardziej wypośrodkowane wyposażenie i parametry. Natomiast Gree Pular pomimo dosyć głośnych jednostek wewnętrznych i niestandardowych mocy oferuje najbardziej bogaty wachlarz funkcji dodatkowych.