Czy można schłodzić parę pomieszczeń jednym urządzeniem?
Zasadniczo nie. Z reguły podobnie jak przy ogrzewaniu pomieszczeń, także przy schładzaniu obowiązują podobne zasady – jedno pomieszczenie to jedna jednostka wewnętrzna ścienna, przypodłogowa, przysufitowa bądź kasetonowa. Jedynie w przypadku klimatyzatorów kanałowych, jedna jednostka wewnętrzna nawiewa poprzez kanały wentylacyjne schłodzone powietrze do kilku pomieszczeń naraz.
Czasami, przy wyjątkowo korzystnym rozlokowaniu pomieszczeń jest szansa na kompromisowe chłodzenie dwóch pomieszczeń jedną jednostką wewnętrzną ścienną, ale nie jest to rozwiązanie polecane i docelowe. Po prostu uzyskamy jakiś efekt chłodzenia w obu pomieszczeniach przy założeniu, że drzwi będą otwarte. Efekt może być daleki od oczekiwań, a poziom schłodzenia niewystarczający. W pomieszczeniu, w którym znajduje się jednostka wewnętrzna będzie bardzo zimno, a w graniczącym pomieszczeniu nadal za gorąco.
Czy jeśli kupię mocniejszą klimatyzację, to będzie lepiej działać i lepiej schładzać?
Czy można ogrzać pomieszczenie klimatyzacją?
Tak. Klimatyzator to inaczej pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Praca klimatyzatora wynika z zasad termodynamiki. W skrócie działanie klimatyzatora opiera się na dostarczeniu prądu do sprężarki i wykorzystaniu różnej pochłanialności cieplnej czynnika chłodniczego. Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzacji jest bardzo opłacalne, ponieważ każdy 1 kW dostarczonej energii elektrycznej zamieniany jest na minimum 3 kW wyprodukowanego ciepła. Płynną i energooszczędną pracę urządzenia gwarantuje sprężarka inwerterowa.
Nowoczesne klimatyzatory są w stanie ogrzać mieszkanie lub dom przy temperaturze zewnętrznej -15/-20 stopni Celcjusza. Modele typowo wyspecjalizowane do sprawnego ogrzewania podczas największych mrozów posiadają w standardzie grzałkę sprężarki oraz tacy skroplin. Tak wyposażone urządzenia skutecznie grzeją nawet przy temperaturach zewnętrznych rzędu -25/-30 stopni Celcjusza.
Należy pamiętać, że wydajność grzewcza klimatyzatora spada wraz z temperaturą zewnętrzną. W związku z tym, moc grzewcza urządzenia powinna zostać dobrana do metrażu, ale również specyfiki ogrzewanego pomieszczenia. Inaczej sprawa wygląda kiedy planujemy sporadycznie podgrzać pomieszczenie w okresach przejściowych, a inaczej gdy w grę wchodzi całodobowe ogrzewanie danego metrażu.
Jak ciche są agregaty, czy nie będą przeszkadzały sąsiadom?
Większość agregatów nie będzie przeszkadzać sąsiadom. Głośność zależy do wielkości agregatu zewnętrznego. Hałas, czy też głośność to pojęcia potoczne, a przy porównywaniu poziomu emitowanych dźwięków posługujemy się wartościami mierzalnymi, najczęściej ciśnieniem akustycznym wyrażanym w decybelach (dB).
Typowe pojedyncze klimatyzatory split montowane w mieszkaniach oraz domach są bardzo ciche i w zależności od mocy urządzenia ich poziom ciśnienia akustycznego wynosi od 45 dB do około 55 dB. W przypadku agregatów typu multisplit, głośność zależy od wielkości urządzenia i jest powiązana z ilością podpiętych jednostek wewnętrznych. Poziom ciśnienia akustycznego dla agregatów multisplit waha się pomiędzy 48 dB, a około 58 dB. Pamiętajmy, że wzrost głośności następuje wykładniczo, więc różnica 3 dB jest znacząca, a nie tylko symboliczna. Nie jest zaskoczeniem, że klimatyzatory droższych oraz bardziej renomowanych marek pracują ciszej i kulturalniej niż najtańsze, budżetowe urządzenia.
Praktycznie wszystkie nowopowstające osiedla mieszkaniowe posiadają zarządców, którzy określają wymagania zgodnie z którymi należy zamontować klimatyzator. Wytyczne dotyczące instalacji klimatyzacji obejmują także dopuszczalne poziomy hałasu i tutaj najczęściej wytyczne opierają się na „Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku”. Zgodnie z rozporządzeniem podczas pracy jednostki zewnętrznej klimatyzatora, hałas emitowany przez urządzenie na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej nie może dochodzić do poziomu 50 dB w ciągu dnia a w nocy 40 dB. Natomiast w zabudowie wielorodzinnej jak blok, budynki szeregowe, poziom hałasu w ciągu dnia nie może przekraczać 55 dB, w nocy 45 dB.
Jak działa moduł Wi-Fi w klimatyzacji?
Praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele klimatyzacji posiadają moduł WiFi. Nieliczne modele, w których nie ma modułu w standardzie, można doposażyć w moduł jako wyposażenie opcjonalne. Wbudowany moduł WiFi pozwala na sterowanie i monitorowanie pracy klimatyzatora z dowolnego miejsca na świecie.
Wystarczy tylko zainstalować na telefonie lub tablecie z systemem Android lub iOS odpowiednią aplikację producenta, klimatyzator połączyć z siecią WiFi i już możemy korzystać z nieograniczonych możliwości kontroli nad urządzeniem. Coraz większa ilość urządzeń klimatyzacyjnych staje się kompatybilna z zewnętrznymi aplikacjami pozwalającymi na sterowanie wszystkimi urządzeniami w domu za pomocą jednej aplikacji.
Sterowanie klimatyzatorem za pomocą WiFi umożliwia między innymi włączenie lub wyłączenie urządzenia, zmianę trybu pracy, zmianę temperatury, ustawienia nawiewu, ustawienie harmonogramów czasowych.
Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną?
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora ściennego powinna znajdować się w takim miejscu, aby przede wszystkim nie nawiewać zimnego powietrza prosto na użytkowników. Optymalnym miejscem będą boczne ściany w stosunku do ściany, przy której najczęściej przebywamy. Alternatywą jest ściana znajdująca się „za nami”. Przykładowo siedząc w salonie na kanapie, która przylega do ściany, dobrze jest mieć jednostkę wewnętrzną nad głową, zamontowaną na tejże przylegającej ścianie. Zimne powietrze z jednostki wewnętrzne wyrzucane jest do przodu, kilkadziesiąt cm od sufitu, co sprawia, że strumień przelatuje nad kanapą i dopiero w znacznej odległości opada grawitacyjnie.
Zdecydowanie najgorszym miejscem jest ulokowanie klimatyzatora na wprost siebie, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie odczucie zimnego powietrza jest bardziej bezpośrednie niż w bardziej przestronnych pokojach. Natomiast w większych pomieszczeniach oprócz komfortu domowników, dobrze jest uwzględnić miejsce, z którego jednostka wewnętrzna równomiernie rozdystrybuuje powietrze po całym pokoju.
Nad jednostką wewnętrzną klimatyzatora ściennego powinno być minimum 10-15 cm wolnej przestrzeni. Podobnie od spodu oraz z obu boków obudowy musi być minimum 10-15 cm pustego miejsca. Wolna przestrzeń wokół obudowy pozwala na swobodny dostęp serwisowy i w razie awarii umożliwia naprawę. Z tego względu jakiekolwiek zabudowanie jednostki wewnętrznej meblami lub maskownicami jest niezgodne z instrukcją montażową i może mieć wpływ na nieprawidłowe działanie urządzenia i brak dostępu w przypadku naprawy.
Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się montowania jednostki wewnętrznej nad cennymi przedmiotami np. sprzętem RTV. W przypadku poważniejszych awarii, z klimatyzatora może kapać woda, która uszkodzi przedmioty znajdujące się pod jednostką wewnętrzną. Straty tego typu nie obejmuje gwarancja producenta klimatyzacji, więc warto zastanowić się nad ryzykownymi miejscami.
Jaki jest okres gwarancji na urządzenia i montaż?
Gwarancja na montaż jest krótsza niż na urządzenie i wynosi 1-2 lata, a realizowana jest przez firmę instalacyjną. Gwarancja na montaż obejmuje wykonawstwo i wszystkie materiały i akcesoria (np. pompki skroplin) użyte podczas montażu.
Jak często przeprowadzane powinny być przeglądy i na czym one polegają?
W warunkach mieszkaniowych, w których klienci najczęściej korzystają z klimatyzacji wyłącznie latem, w zupełności wystarcza 1 przegląd w roku. Duża część firm serwisowych stosuje praktykę 1 przeglądu w roku z odnotowaniem w karcie gwarancyjnej dwóch wizyt serwisowych wymaganych przez producenta.
Podczas przeglądu gwarancyjnego użytkownik otrzymuje przede wszystkim utrzymanie gwarancji, a dodatkowo wyczyszczenie i odgrzybienie klimatyzatora. Podczas przeglądu sprawdzany jest stopień zabrudzenia jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej klimatyzatora i jego podzespołów. Kontrolowane jest działanie parametrów i funkcji urządzenia, instalacji freonowej, instalacji odprowadzenia skroplin, połączeń elektrycznych oraz zamocowania urządzenia. Parownik oraz filtry znajdujące się w jednostce wewnętrznej zostają zdezynfekowane i odgrzybione. W razie potrzeby czyszczony jest także skraplacz umiejscowiony w jednostce zewnętrznej.
Jak często psują się urządzenia?
Sporadycznie zdarzają się pechowe egzemplarze, w których uszkodzeniu ulega np. elektronika, ale są to pojedyncze sztuki. Bardzo rzadko pojawiają się także poważniejsze awarie klimatyzacji i w takich wypadkach warto mieć ważną gwarancję, aby uniknąć dużych kosztów napraw. Oczywiście jakość urządzeń idzie w parze z ich ceną. Nadal synonimem jakości pozostają japońskie produkty renomowanych marek.
Jak często wymienia się gaz w układzie (czynnik chłodniczy)?
Profesjonalny montaż klimatyzacji zawiera szczelnie wykonaną instalację freonową, dodatkowo potwierdzoną próbą ciśnieniową. Układ taki napełnia się odpowiednią ilością czynnika chłodniczego, który ma służyć dożywotnio. W trakcie eksploatacji, wszelkie ubytki czynnika chłodniczego w instalacji freonowej traktowane są jako nieszczelność, czyli awaria. W takim przypadku nie uzupełniamy brakującej ilości gazu, ponieważ nadal mamy nieodnalezioną nieszczelność. Prawidłowa kolejność zakłada zdiagnozowanie miejsca wycieku czynnika, następnie usunięcie nieszczelności, kontrolę szczelności i dopiero napełnienie układu prawidłową ilością czynnika chłodniczego. Awaria instalacji freonowej to jedyny moment w pracy klimatyzacji, kiedy wymienia się czynnik. Prawidłowo zamontowana i eksploatowana klimatyzacja nigdy nie powinna mieć wymienianego gazu w układzie.