Klimatyzator idealny – na co zwrócić uwagę?

Split lub multisplit

Podstawowe pytanie jakie musimy sobie zadać dotyczy ilości pomieszczeń, które mamy zamiar klimatyzować. Jeżeli chłodzimy jedno pomieszczenie to wystarczy nam klimatyzator typu split, czyli jedna jednostka wewnętrzna i jedna jednostka zewnętrzna. W przypadku potrzeby klimatyzowania kilku pomieszczeń możemy zamontować kilka jednostek split lub zastąpić je multisplitem składającym się z 2-6 jednostek wewnętrznych i jednej jednostki zewnętrznej. Każde z tych rozwiązań kieruje nas albo w stronę estetyki, albo finansów. 

Rodzaj jednostki

Najpopularniejsze na rynku i najbardziej wszechstronne są jednostki ścienne, które produkowane są w różnych kolorach i kształtach. Oprócz nich wyróżniamy jednostki przypodłogowe (konsole), kasetonowe, przysufitowe oraz kanałowe. Wszystkie jednostki występują w konfiguracji split oraz multisplit. 

Moc

Moc urządzenia dobieramy do powierzchni pomieszczenia, w którym znajdzie się klimatyzator. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 chłodzonej powierzchni przypada 1 kW mocy chłodniczej. Od tej reguły są oczywiście wyjątki jak duża liczba osób, duża powierzchnia okien, niestandardowa wysokość pomieszczenia. W warunkach mieszkaniowych najbardziej popularne są jednostki 2.5 kW / 3.5 kW, które są w stanie szybko i skutecznie schłodzić typowy salon z kuchnią lub duży pokój.

Klasa energetyczna

Wybierając dobry klimatyzator warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Pamiętajmy, że urządzenie będzie nam służyć wiele lat i zapewni komfort przez wiele sezonów letnich, a obecne ceny energii elektrycznej są rekordowo wysokie. Energooszczędność klimatyzacji określa się standardową symboliką od najsłabszej klasy A, do najlepszej klasy A+++. Niektóre z urządzeń posiadają dodatkowo funkcję oszczędzania energii.

Głośność

Głośność to jedna z ważniejszych cech dobrej klimatyzacji, zwłaszcza montowanej w bloku lub szeregówce. Praktycznie zawsze wspólnoty mieszkaniowe mają swoje własne wewnętrzne kryteria dotyczące instalowania klimatyzacji. Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym jest pod tym kątem mniej rygorystyczny, ponieważ głośność urządzenia dotyczyć będzie właściwie tylko użytkownika.

Główne źródło dźwięku stanowi jednostka zewnętrzna, w której znajduje się sprężarka. Głośność wiąże się z właściwym doborem mocy, ponieważ tylko profesjonalnie zaprojektowane urządzenie będzie działać cicho i bezawaryjnie. Najlepsze jednostki wewnętrzne generują ciśnienie akustyczne na poziomie 16-20 dB w przypadku pierwszego biegu wentylatora. Dobre jednostki zewnętrzne mieszczą się na poziomie ciśnienia akustycznego 46-50 dB. Powyższe dane dotyczą najmniejszych jednostek typu split. Im mocniejsze urządzenie zamontujemy, tym będzie ono głośniejsze. Pamiętajmy, że wzrost głośności następuje wykładniczo, więc różnica 3 dB jest znacząca, a nie tylko kosmetyczna.

Bezawaryjność

Dobry klimatyzator musi być także bezawaryjny, czyli przede wszystkim profesjonalnie dobrany pod kątem mocy, miejsca montażu i fachowości instalacji. Bezawaryjność związana jest także z marką klimatyzacji. Najlepsze i najmniej awaryjne są marki japońskie, czyli Fuji Electric, Fujitsu, Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy Industries, Daikin i Panasonic. W przypadku tych producentów cena idzie w parze z jakością. Wśród tańszych marek ze średniej półki warto kierować się renomą, długą obecnością na rynku, siecią sprzedaży oraz serwisu. Przykładowe marki ze średniej półki cenowej, które są solidne i renomowane, a także istnieją kilkadziesiąt lat to np. Haier, Gree, Airwell.

Praktycznie każdy producent klimatyzacji udziela 5 letniej gwarancji realizowanej przez autoryzowany serwis. Ważne, aby wybrać firmę instalacyjną, która ma certyfikat autoryzacyjny wybranej przez nas marki. Poza montażem, na bezawaryjność wpływa także serwis klimatyzacji, który należy regularnie wykonywać, aby utrzymać gwarancję. Dodatkowo podczas przeglądów urządzenie jest sprawdzane i czyszczone, co znacząco wpływa na wydłużenie jego bezawaryjnej pracy.

Wygląd

Wygląd, czyli dla wielu klientów najistotniejsze kryterium przy wyborze jednostki. Nie da się ukryć, że zwłaszcza jednostki naścienne będą widoczne na ścianie i ich wygląd będzie nam towarzyszyć przez wiele lat pracy urządzenia. Z tego względu na rynku mamy dostępną całą gamę kolorów, od najpopularniejszej bieli w połysku lub macie, poprzez kolor czarny, srebrny, grafitowy, złoty itp. Także kształt jednostki wewnętrznej może być bardziej regularny lub zaokrąglony, stonowany lub wyrafinowany.

Dodatkowe funkcje

Od wielu lat producenci prześcigają się w implementowaniu do klimatyzatorów różnych dodatkowych funkcji. Dodatkowe funkcje możemy podzielić na takie, które wpływają na działanie lub sterowanie urządzeniem oraz te, które oczyszczają przepływające powietrze. Najpopularniejszy gadżet należący do pierwszej grupy to moduł WiFi, który obecnie stał się już standardowym wyposażeniem. Dzięki aplikacji w telefonie i połączeniu z internetem możemy sterować naszym klimatyzatorem z każdego miejsca na ziemi. Inne ciekawe rozwiązania usprawniające działanie urządzenia to np. żaluzje 3d, czujnik ruchu, utrzymanie stałej temperatury grzania +8/10 stopni C, tryb pracy ekonomicznej, tryb cichej pracy, samooczyszczanie parownika.

Systemy oczyszczania powietrza istnieją w klimatyzatorach od dawna, ale dopiero początek pandemii covid-19 spowodował, że każdy liczący się producent musiał wdrożyć swój własny system. Najprostsze i jednocześnie najdroższe w użytkowaniu są rozmaite filtry polifenolowe, jonowe, zwane inaczej jonizatorami plazmowymi, które mocujemy na filtrach przeciwkurzowych będących na wyposażeniu każdego klimatyzatora. Działanie takich filtrów obejmuje sterylizację, dezodoryzację oraz redukcję cząsteczek z powietrza. Po kilku latach użytkowania filtry tracą swoje właściwości i należy je wymienić.

Innym podejściem do tematu jest wbudowanie w jednostkę wewnętrzną stałego, aktywnego systemu oczyszczania powietrza. Na przykład Panasonic opatentował i doskonali od kilku generacji system nanoeX, którego działanie opiera się na wytwarzaniu kilku bilionów rodników hydroksylowych w ciągu sekundy. Rodniki mają właściwości dezodoryzujące, nawilżające skórę i włosy, a także hamują rozwój bakterii, wirusów, pleśni, alergenów i niebezpiecznych substancji. System ten nie wymaga żadnych filtrów, żadnej obsługi i działa dożywotnio.

Nieco podobny, ale nie tak zawansowany technologicznie system wdrożył Haier. System ten opiera się na działaniu lampy UV-C, która świeci pod obudową i w ten sposób dezynfekuje powietrze z wirusów i bakterii.