Wybór klimatyzatora – split czy multisplit ?

Dobór klimatyzatora

W naszej branży krąży żart o pytaniu "Jaki klimatyzator potrzeba do mieszkania 70 m2 ?". Najczęściej klienci mając na myśli chłodzenie jednego pomieszczenia sugerują się metrażem całego mieszkania. Moc klimatyzatora dobieramy do metrażu pomieszczenia, w którym ma się on znajdować. Analogicznie, w przypadku klimatyzowania wielu pomieszczeń, każde z nich traktujemy jako niezależny temat. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 chłodzonej powierzchni przypada 1 kW mocy chłodniczej. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, jak na przykład niestandardowa wysokość pomieszczenia, czy też duża powierzchnia okien, które będą znaczącym źródłem ciepła.

Jeden klimatyzator = jedno mieszkanie ?

Czasami w przypadku małych mieszkań, o korzystnym rozkładzie pomieszczeń można kompromisowo zadowolić się jedną jednostką wewnętrzną, która będzie dobrze chłodzić jedno pomieszczenie, a przy okazji robić efekt w pozostałej części mieszkania. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie kompromisowe i na pewno nie będzie to tak efektywne jak obecność kilku jednostek wewnętrznych i możliwości idealnego sterowania temperaturą w każdym z pomieszczeń.

Terminologia

Przedstawione powyżej rozwiązania wyczerpują temat montażu kompletu typu split, na który składa się pojedyncza jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, w stosunku 1:1. Klimatyzator typu multisplit składa się z kilku jednostek wewnętrznych i jednej zewnętrznej, w konfiguracji 2:1, 3:1 itd. Większość producentów wytwarza agregaty z możliwością podpięcia maksymalnie 5 jednostek wewnętrznych. Tak jak w życiu wszystko ma swoje wady i zalety. Powyższe rozważania dotyczą porównania montażu kilku pojedynczych splitów wobec układu multisplit.

Estetyka - urządzone lokale

Zaletą pojedynczych splitów jest najczęściej prosty montaż i krótkie odcinki instalacji. W przypadku multisplitów wszystkie instalacje od jednostek wewnętrznych trzeba poprowadzić do wspólnego punktu, w którym znajduje się jednostka zewnętrzna, co najczęściej wiąże się z dłuższymi odcinkami instalacji. W momencie kiedy posiadamy wykończone mieszkanie lub dom instalacja typu multisplit może okazać się niekoniecznie najlepszym pomysłem. Zyskamy jeden centralny agregat zamiast kilku mniejszych, ale straty estetyczne spowodowane długimi instalacjami, które musimy gdzieś zamontować mogą zepsuć ostateczny bilans. Po prostu to, co zyskamy na estetyce może okazać się nieadekwatne do strat związanych z ponownym remontem, albo patrzeniem na długie instalacje w zabudowie natynkowej. Często w przypadku urządzonych lokali zdecydowanie lepszym wyborem jest kilka osobnych jednostek split, które można zainstalować zgrabniej i mniej ingerując we wnętrze.

Estetyka - lokale w stanie deweloperskim, albo do remontu

Inaczej sprawa wygląda w lokalach w stanie deweloperskim, do remontu i domach w trakcie budowy. W takich przypadkach nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń, co do formy montażu. Jeżeli jest to mieszkanie, a mamy w planach multisplita z długimi instalacjami, możemy ukryć je w bruzdach w ścianach lub wylewce betonowej, albo w suficie podwieszanym. W przypadku nowo budowanego domu analogicznie instalacje można ukryć w bruzdach w ścianach lub wylewce, suficie podwieszanym, a najmniej inwazyjnym rozwiązaniem jest położenie ich na ścianach zewnętrznych domu, a następnie przykrycie styropianem. Oczywiście możemy zastosować mieszankę podanych rozwiązań, aby efekt końcowy spełnił nasze oczekiwania.

Wielkość

Wbrew pozorom agregat multisplit jest niewiele większy niż agregat split. Agregat podwójny multisplit będzie praktycznie identycznych rozmiarów jak pojedynczy split. Agregat popiątny multisplit będzie zdecydowanie większy niż pojedynczy split, ale nie jest to suma wielkości pięciu małych agregatów split, a co najwyżej suma wielkości dwóch agregatów split.

Sterowanie

W jednostkach typu split mamy pełną kontrolę nad sterowaniem, możemy ustawić wybrany tryb w dowolnym momencie. W przypadku układu multisplit cały układ musi pracować w wybranym trybie, tj. wszystkie jednostki muszą, albo chłodzić, albo grzać. Jednostka wewnętrzna, która zostanie uruchomiona jako pierwsza "narzuca" wybrany tryb pracy pozostałym jednostkom.

Cena

Konsternację u klientów wywołuje fakt, że najczęściej pojedyncze komplety split kosztują mniej niż ich ekwiwalent w multisplicie. Wybierając jednostki z niższej półki cenowej, zdecydowanie taniej wychodzą pojedyncze splity niż te same jednostki w układzie multisplit. Odwrotnie sprawa wygląda w przypadku jednostek klasy premium - tutaj multisplit może wyjść taniej lub przynajmniej porównywalnie do pojedynczych splitów. Multisplit ma także przewagę, gdy potrzebujemy schłodzić wiele, małych pomieszczeń. W tej sytuacji nawet najmniejsze pojedyncze splity będą miały za dużą moc, a odpowiednio dobrane jednostki multisplit będą niczym garnitur szyty na miarę. O wydajności poszczególnych jednostek wewnętrznych układu multisplit decyduje agregat. Należy pamiętać, że multisplit to zaawansowany technicznie układ, który steruje kilkoma jednostkami wewnętrznymi na raz, a lwią część ceny kompletu stanowi agregat.

Awarie split

Nieporównywalnie łatwiejszym do diagnostyki i napraw jest pojedynczy split. Multisplit to zaawansowany technicznie układ, co przekłada się na większy nakład pracy w przypadku awarii. Dalekosiężną kwestią jest wymiana elementów w przypadku naturalnego zużycia urządzenia po kilku lub kilkunastu latach eksploatacji. W przypadku uszkodzeń mechanicznych układu split, które będą nieopłacalne lub nie będzie części zamiennych, możemy wymienić cały komplet 1:1 na nowy zestaw. Gdy mamy kilka splitów, a tylko jeden uległ uszkodzeniu, wymieniamy tylko ten jeden, a reszta nadal nam służy. Podobnie w przypadku awarii instalacji freonowej szukanie i likwidowanie przyczyn awarii nie nastręczy wielkich trudności.

Awarie multisplit

Jeśli chodzi o układ multisplit to sprawa nie wygląda już tak prosto. Jeżeli awarii mechanicznej ulegnie agregat i trzeba będzie go wymienić to koszt naprawy będzie ogromny. Jeżeli awarii mechanicznej ulegnie jednostka wewnętrzna to jej wymiana nie będzie wielkim wyzwaniem. Innym problemem jest kompatybilność nowej jednostki wewnętrznej z agregatem. Gdy jednostka zepsuje się kilkanaście lat po montażu, producent niekoniecznie musi mieć jeszcze kompatybilne jednostki wewnętrzne. Wtedy niestety musimy wymieniać całość, wszystkie jednostki i agregat, albo odłączyć zepsutą jednostkę. Koszt awarii będzie ogromny, ponieważ obejmie wymianę wszystkiego i demontaż starych urządzeń. Kiedy uszkodzeniu ulegnie układ freonowy szukanie przyczyny awarii jest zdecydowanie wymagającym zadaniem, mamy bowiem do sprawdzenia dużą ilość połączeń freonowych.

Podsumowanie

Reasumując układ multisplit ma niezaprzeczalną zaletę - estetykę, z powodu jednego agregatu. Poza tym multisplit ma więcej wad niż zalet. Zdecydowanie korzystniej jest zainstalować układy typu split. Oczywiście ostateczna decyzja należy do klienta i tego jaką wagę nada poszczególnym plusom i minusom każdego z rozwiązań.