Filtry wstępne posiada każdy, nawet najtańszy klimatyzator, a wyglądają jak drobno tkana plastikowa siatka. Stanowią one pierwszą barierą mającą za zadanie zatrzymanie największych zanieczyszczeń z powietrza – kurzu i drobnych cząstek stałych. Filtry wstępne są niewymienialne i dożywotnie. Regularnie czyszczone będą służyć do końca eksploatacji urządzenia. Do filtrów wstępnych możemy przymocować inne dodatkowe filtry, zyskując nowe funkcje filtracji powietrza.
Filtr z jonami srebra jest bardzo popularnym, ekologicznym i efektywnym filtrem powietrza. Posiada silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i antyseptyczne. Dzięki zastosowanym jonom srebra filtry te skutecznie przyciągają i neutralizują bakterie i inne mikroorganizmy.
Filtr katechinowy ma działanie sterylizujące i przeciwutleniające, a także neutralizuje negatywne działanie dymu papierosowego. Katechina jest ekologiczna, pozyskuje się ją z zielonej herbaty i ma właściwości sterylizujące oraz oczyszczające powietrze z wirusów, bakterii i roztoczy.
Filtr fotokatalityczny usuwa głównie niepożądane zapachy z powietrza. Ponadto filtr ten jest bardzo skuteczny w unieszkodliwianiu bakterii, roztoczy, tlenku azotu. Właściwości neutralizujące wykazuje wobec unoszącego się w powietrzu kwasu octowego, amoniaku i rakotwórczego formaldehydu.
Filtr z węglem aktywnym jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych filtrów stosowanych w klimatyzacji. Cechuje się wysoką skutecznością w usuwaniu kurzu i pyłków, co docenią zwłaszcza alergicy. Ponadto ma właściwości dezodorujące powietrze oraz absorbuje szkodliwe substancje gazowe (benzen, amoniak, formaldehyd).
Filtr antybakteryjny jest kolejnym z najprostszych i najefektywniejszych filtrów montowanych w klimatyzatorach. Dzięki zawartym substancjom bakteriobójczym wydajnie obniża metabolizm bakterii, oczyszcza, sterylizuje i absorbuje kurz.
Aktywny filtr elektrostatyczny (jonizator powietrza) wytwarza jony ujemne, które przyciągają, a następnie otaczają i unieszkodliwiają wirusy, bakterie, grzyby oraz zanieczyszczenia.
Sterylizacja UV-C wykorzystuje biobójcze działanie lampy led na powietrze przepływające przez jednostkę wewnętrzną klimatyzatora. Promieniowanie ultrafioletowe generowane przez lampę UV-C eliminuje bakterie, wirusy i grzyby. Cały proces sterylizacji jest bezpieczny dla użytkownika klimatyzacji, ponieważ odbywa się pod obudową urządzenia. System sterylizacji UV-C zastosował z powodzeniem Haier w modelach Pearl Plus, Flexis Plus, Nordic Flexis Plus, Expert Plus oraz Arctic Expert Plus.
Self Clean / Auto Clean jest systemem pozwalającym utrzymać wymiennik w czystości, co pośrednio przekłada się na jakość powietrza wydmuchiwanego przez jednostkę wewnętrzną klimatyzatora. Funkcja samoczyszcząca powoduje zamrożenie wilgotnego powietrza na parowniku, które następnie po rozmrożeniu spływa w postaci skroplin i usuwa zabrudzenia. Wykonanie takiego cyklu ogranicza powstawanie osadu na wymienniku, który sprzyja rozwojowi bakterii i obniża wydajność chłodniczą urządzenia. System Self Clean oferuje wielu producentów klimatyzacji i znajdziemy go min. w takich modelach jak Gree Pular, Gree Fairy, Haier Tayga Plus, Haier Pearl Plus oraz Haier Flexis Plus.
Autoosuszanie polega na pozostawieniu uruchomionej turbiny jednostki wewnętrznej przez kilka minut, zaraz po wyłączeniu urządzenia przez użytkownika. Autoosuszanie uruchamia się tylko po pracy klimatyzatora w trybie chłodzenia lub osuszania, czyli wtedy kiedy wytwarza się wilgoć i skropliny. Funkcja ta zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów na wymienniku, a także utrudnia rozwój pleśni. Podobnie jak Self Clean, autoosuszanie pozwala w pośredni sposób zadbać o czystość parownika, co przekłada się na czyste powietrze generowane przez klimatyzator. System autoosuszania stosuje od wielu lat Gree min. w modelach Clivia, Soyal, U-Crown, Lomo Luxury, Fairy i Pular.
System NanoeX to autorska technologia opracowana przez markę Panasonic i oparta na działaniu rodników hydroksylowych (OH). Rodniki OH występują w środowisku naturalnym i są nietrwałymi cząsteczkami, które hamują rozwój pleśni, alergenów, wirusów i bakterii, a także usuwają z powietrza nieprzyjemne zapachy. Generator nanoeX Mark 2 wytwarza 9,6 biliona rodników hydroksylowych na sekundę, a system nie wymaga żadnej obsługi, nie ma żadnych filtrów, nie wymaga konserwacji, ani nakładów finansowych. Jakość technologii nanoeX docenił producent luksusowych samochodów Lexus, który wykorzystuje moc rodników OH do oczyszczania powietrza w kabinach. System nanoeX został zaimplementowany min. we flagowym modelu Panasonic Etherea.