Klimatyzator ścienny
Najbardziej popularny oraz zdecydowanie najtańszy typ klimatyzatora. Wszystkie inne rodzaje klimatyzatorów (przypodłogowy, przysufitowy, kanałowy, kasetonowy) będą zdecydowanie droższe. Montowany jest na pionowej, płaskiej ścianie około 10-15 cm od sufitu. Pomiędzy sufitem, a górną częścią jednostki wewnętrznej musi pozostać wspomniane wolne miejsce. Poprzez tą przestrzeń urządzenie zasysa powietrze. W razie serwisu lub awarii pusta przestrzeń ułatwia zdjęcie obudowy i dostanie się do wnętrza klimatyzatora. W przypadku montażu jednostki zbyt blisko sufitu ewentualny serwis może stać się niemożliwy i urządzenie może działać nieprawidłowo z powodu złej dystrybucji powietrza oraz zaburzeń związanych z odczytem temperatury.
Z racji popularności jednostki ścienne występują w wielu wariantach kolorystycznych oraz w różnych kształtach. Najpopularniejsze białe znajdziemy w wersji błyszczącej oraz matowej, podobnie czarne, grafitowe, szare, złote oraz ze szczotkowanej stali. Sterowanie jednostką odbywa się poprzez pilota bezprzewodowego lub moduł WiFi. Niektóre jednostki ścienne możemy podpiąć do sterownika przewodowego naściennego, a także do systemu BMS (zintegrowany system zarządzania budynkiem).
Klimatyzatory ścienne z racji swojej prostoty i budowy są bardzo uniwersalne - komfortowo tworzą chłód dzięki możliwości poziomego ustawienia kierunku nawiewu powietrza. Przy poziomym ustawieniu żaluzji zimne powietrze wylatuje z jednostki wewnętrznej nad głowami domowników, co nie powoduje dyskomfortu, a jednocześnie zimne powietrze opadając grawitacyjnie schładza pomieszczenie. Także jeśli chodzi o komfortowe ogrzewanie jednostki ścienne są dobrym wyborem. W trybie grzania urządzenie wewnętrzne ma domyślnie zadany algorytm pionowego ustawienia żaluzji.
Klimatyzator przypodłogowy (konsola)
Popularny typ jednostki wewnętrznej jeśli chodzi o zastosowanie domowe. Montowany jest na pionowej, płaskiej ścianie około 10-15 cm od podłogi. Z wyglądu i wymiarów przypomina zwykły biały grzejnik. Znajduje on zastosowanie w pomieszczeniach z dużą ilością skośnych ścian. Do jego montażu wystarczy pionowa przestrzeń wygenerowana na ścianie kolankowej pod skośną ścianą. Nie potrzebujemy całej wysokości pionowej ściany jak w przypadku klimatyzatora ściennego.
Pomimo niskiego umiejscowienia urządzenia, zimne powietrze wyrzucane jest prawie pionowo do góry, co nie powoduje dyskomfortu użytkowników. Z racji wysokości montażu klimatyzator ścienny zapewnia szybszą dystrybucję zimnego powietrza niż konsola przypodłogowa. W trybie grzania, ciepłe powietrze wędruje pionowo do góry, bardzo szybko ogrzewając pomieszczenie.
Sterowanie jednostką odbywa się poprzez pilota bezprzewodowego lub moduł WiFi. Niektóre jednostki przypodłogowe możemy podpiąć do sterownika przewodowego naściennego, a także do systemu BMS.
Klimatyzator kasetonowy
Jak sama nazwa wskazuje, jednostki te montujemy w suficie, najlepiej składającym się z kasetonów. W zależności od mocy urządzenia najmniejsze jednostki typu mini zmieszczą się w przestrzeni jednego kasetonu, większe zajmą kilka pól kasetonowych. Klimatyzator kasetonowy montowany jest poziomo przy lub w suficie. Jednostka wewnętrzna jest wyposażona w pompkę skroplin, co ułatwia odprowadzenie kondensatu.
Jednostka kasetonowa jest idealnym rozwiązaniem do dużych i wysokich pomieszczeń, typowych dla biur i sklepów. W trybie chłodzenia zimne powietrze na zasadzie grawitacji łagodnie opada schładzając pomieszczenie. W trybie grzania ciepłe powietrze z powodu wysokiego położenia jednostki nie jest tak skutecznie dystrybuowane jak w splicie ściennym oraz konsoli.
Sterowanie jednostką odbywa się poprzez pilota bezprzewodowego lub sterownik naścienny (często zamiennie do wyboru) oraz moduł WiFi. Większość jednostek kasetonowych możemy podpiąć do systemu BMS.
Klimatyzator przysufitowy
Klimatyzatory przysufitowe instalowane są poziomo pod sufitem. Dedykowane do dużych pomieszczeń, w których chcemy, aby powietrze wyrzucane z jednostki wewnętrznej dotarło na duże odległości. Znajdują one zastosowanie w magazynach, serwerowniach i sklepach. Podczas chłodzenia zimne powietrze trafia daleko od jednostki i jest w stanie równomiernie schłodzić duże oraz długie pomieszczenia. Podczas grzania z powodu wysokiego położenia jednostki, ciepłe powietrze nie tak dobrze rozprowadzane jak w splicie ściennym oraz konsoli.
Sterowanie jednostką odbywa się poprzez pilota bezprzewodowego lub sterownik naścienny oraz moduł WiFi. Większość jednostek przysufitowych możemy podpiąć do systemu BMS.
Klimatyzator kanałowy
Idąc tropem nazwy, ten typ klimatyzacji rozprowadza powietrze za pomocą kanałów. Kanały mogą być okrągłe lub o regularnym kształcie i koniecznie muszą być izolowane. Kanały możemy ukryć na nieużytkowym strychu, schować w podwieszanym suficie, albo zabudować płytą GK. Jednostka wewnętrzna jest sporych gabarytów i powinna być zamontowana w miejscu zapewniającym swobodny dostęp serwisowy.
Klimatyzatory kanałowe dobrze chłodzą zarówno małe, jak i duże pomieszczenia. Ich największą zaletą jest komfortowe oraz powolne schładzanie pomieszczeń. Zimne powietrze wylatuje z kanałów i opadając grawitacyjnie schładza pomieszczenie. Kanały zakończone są kratkami nawiewnymi / wywiewnym lub anemostatami. Na pewno pod kątem estetyki klimatyzator kanałowy jest najbardziej schludną i dyskretną opcją chłodzenia pomieszczeń. Nawiew oraz cyrkulacja powietrza są praktycznie nieodczuwalne. Zimne powietrze nawiewane jest do pomieszczeń, a zaciągane do jednostki z neutralnego miejsca, najczęściej korytarza. Minusem takiego sposobu dystrybucji powietrza jest fakt, iż każde pomieszczenie otrzymuje tak samo zimne powietrze. Sterownik z czujnikiem temperatury znajduje się w neutralnym miejscu, najczęściej na korytarzu, więc odczyt temperatury jest wypadkową cyrkulacji powietrza z wszystkich pomieszczeń. Jedne pomieszczenia będą bardziej nasłonecznione, albo wymagające więcej chłodu, podczas gdy inne mniej, ale nawiewane powietrze będzie wszędzie takie samo. Brak możliwości sterowania mocą i temperaturą nawiewu w poszczególnych pomieszczeniach jest największym minusem klimatyzatora kanałowego. Niektórzy producenci oferują systemy kanałowe rozbudowane o elektrycznie sterowane przepustnice, które dozują przepływ zimnego powietrza w zależności od temperatury w danym pomieszczeniu. Cena takiego rozwiązania jest bardzo wysoka.
Sterowanie jednostką odbywa się poprzez sterownik naścienny lub moduł WiFi, możemy się podpiąć także do systemu BMS.
Podsumowanie
Każda z jednostek ma swoje wady i zalety oraz niepowtarzalne zastosowanie. Na pewno warto spotkać się z instalatorem i wysłuchać jego sugestii, a potem podjąć najlepszą decyzję.